67 awards were presented at the 10th annual Dream in Green Awards Ceremony

On June 2nd, we celebrated the 10th annual Dream in Green Awards Ceremony – an event that recognizes the teachers, students, facilities staff and administrators of the schools that went above and beyond implementing our environmental education programs.

Stearns Weaver, our unconditional sponsor for the past ten years, once again allowed us to host the ceremony at their law firm offices in Downtown Miami.

The event was one of many firsts.  Our first partner of The Dream in Green Academy, the Coral Gables Museum, gave out 16 awards to schools that participated in the Green City Challenge.  We had Isabel Perlman –a student from one of our star schools, Nautilus Middle– deliver an inspiring keynote speech.  And Commissioner Daniella Levine-Cava presented our first award of the evening to the teachers that gave their all to the programs.

View our Facebook photo album and share your comments with us.

A total of 67 awards were given this year! Here is the complete list:

Green Schools Challenge 1st place Cypress K-8 Center
2nd place Hialeah Gardens Senior High
3rd place Pinecrest Elementary
WE-LAB 1st place Dante B. Fascell Elementary
2nd place Nautilus Middle
3rd place John I. Smith K-8 Middle Learning Center
Green City Challenge 1st place E. W. F. Stirrup Elementary
2nd place Dr. E. L. Whigham Elementary
3rd place Joella C. Good Elementary
Finalists Ruth K. Broad/Bay Harbor K-8 Center
Epiphany Catholic School
Caribbean K-8 Center
Palm Springs North Elementary
Dr. Gilbert L. Porter Elementary
Blessed Trinity School
St. Patrick School
Hialeah Gardens Middle
South Hialeah Elementary
Mater Academy Charter High
Green Rising Stars Aventura Waterways K-8
Eugenia B. Thomas
Palmer Trinity School
Air Base K-8 Center
St. Stephen’s Episcopal Day School
Arvida Middle
Henry S. West Laboratory School
Pinecrest Academy South Charter School
Colonial Drive Elementary
Miami Springs Elementary
Green Initiative of the Month (monthly challenge) Energy Efficiency & Conservation Blessed Trinity School
Miami Springs Elementary
West Miami Middle
Waste Reduction & Recycling Hialeah Gardens High
Robert Morgan Educational Center
Marjory Stoneman Douglas Elementary
Water Conservation Aventura Waterways K-8
Hialeah Gardens Middle
Eugenia B. Thomas Elementary
Alternative Transportation Epiphany Catholic School
Palmer Trinity School
South Hialeah Elementary
Green Buildings Palm Springs North Elementary
John I. Smith K-8 Middle Learning Center
E. W. F. Stirrup Elementary
Green Careers North Hialeah Elementary
Ruth K. Broad/Bay Harbor K-8 Center
Arvida Middle
Green Game Changer – Students Carolina Caceres – Palm Springs North Elementary
Venus Garcia – Mater Academy Charter High
Lynda Lirio – John I. Smith K-8 Middle Learning Center
Michele Gaete – Nautilus Middle
Jessie Rivera – Air Base K-8 Center
Green Key Award -Facilities Staff Shelinique Veargis – Henry S. West Lab Elementary
Innovation in Education – Teachers Cary Cabrera – Cypress K-8 Center
Sharon Altfield – Pinecrest Elementary
Navia Gomez – Dante B. Fascell Elementary
Hannah Purcell – Air Base K-8 Center
Inspiring Administrator Award Maria Montero-Mitrani – Mater Academy Charter High
Rene Bellmas – Nautilus Middle
Raul Calzadilla Jr. – Air Base K-8 Center
Eco-Summit Award Cypress K-8 Center
Key Biscayne Presbyterian Church School
Miami Springs Elementary
Nautilus Middle
E. W. F. Stirrup Elementary
 
Building Student Leaders

through Fundraising

Winner Pinecrest Elementary
Runner up Dante B. Fascell Elementary

To date, our programs have served 292 unique schools and over 88,000 individuals, of which more less 66,000 are K-12 students.  We look forward to the next ten years!

Posted in: